Olanda câștigă greu cu Lituania, Franța se încurcă de o altă debutantă! Rezultate și clasamente după prima zi la CE Under 19

Lituania – țara gazdă a actualei ediții a Campionatului European Under 19 a fost aproape de un rezultat care putea da peste cap calculele din grupa A. Debutantă la această competiție, Lituania a ținut în șah pe una dintre candidatele la trofeu în primul meci de la CE Under 19. Olanda a reușit să înscrie golul victoriei în minutul 6 de prelungiri după ce lituanienii egalaseră la 2 în minutul 83. În celălalt meci al grupei A, câștigătoarea ultimelor două ediții – Spania a trecut la limită de Portugalia, scor 1-0.

În grupa B, Serbia este lider detașat după meciurile din prima fază a grupelor. Sârbii au învins cu 2-1 pe Turcia, în timp ce Franța a terminat la egalitate, scor 0-0, cu Georgia – formație aflată la debut la Campionatul European Under 19.